Harold Ableser Avonell Acton
Jeanne Altschuler   Raymond Andrews
Virginia Bard George Barlow
Rose Bay Nancy Bedell
Allan Berg Brenton Bergh
Muriel Bernstein Albert Betts

Walker Howard Betty Huckans
Charles Jacobs Bruce Jaques
Harrie Lu Jones Richard Jorgensen
Kieth Kelley Charlotte Keltz
Charles Kherulff Jack Kinningham
Bernard Kurtzman     Douglas Langbein

Bill May Florence Merry
Ralph Minke Maxine Mitchell
Armand Morell Raymond Mouly
Emmy Lou Nash Ina Neeld
Fauntelle Nichols     Henry Nishi
Frances Ogilvie Steve Oliverio

Walker Howard Betty Huckans
Charles Jacobs Bruce Jaques
Harrie Lu Jones Richard Jorgensen
Kieth Kelley Charlotte Keltz
Charles Kherulff Jack Kinningham
Bernard Kurtzman     Douglas Langbein

Walker Howard Betty Huckans
Charles Jacobs Bruce Jaques
Harrie Lu Jones Richard Jorgensen
Kieth Kelley Charlotte Keltz
Charles Kherulff Jack Kinningham
Bernard Kurtzman     Douglas Langbein

Peggy Leonard Clara Levoy
Patricia Lloyd Douglas Logan
Joan McCandless Marnie McCarthy
Eddie McIntyre Lorraine McLaren
Angus MacDonald     Henry MacDonald
Elizabeth Marriott Harriett Marshall

GLENDALE HIGH SCHOOL
Glendale, Los Angeles County, California

FACULTY
1950


Ada M. Sallstrom - Principal
Dorothy Gilson - Girls' Vice-Principal
Edgar F. Keinholz         - Boys Vice-Principal

Administrative Staff
Ethel Carrington - Attendance Clerk
Thorval T. Christoffersen        - Supervisor of Attendance
Mable E. Gantz - Attendance Clerk
Clarice A. Newton - Telephone Operator
Fred A Sihler - Registrar
Freeland Templeton - Counseling Chairman
Kay Blanche - Textbook Clerk

Faculty
Raymond Ausmus:   - Business Arithmetic, Geometry, Social
     Living, World History
   
Nyla Chapman: - Typing, Office Practice, Counseling
   
Naomi N. Blackburn: - Live Science, Biology
   
Mary L. Circle: - Typing
   
Dr. Earl Brown: - (Head of Science Dept.) Physics
   
Jennie E. Clauson: - Chemistry, Cosmetology-Science
   
Mary B. Abbott: - (Head of Art Dept.) Art
   
Harry W. Anderson: - Chemistry, Live Science
   
J. Paul Brown: - (Head of Mechanical Arts Dept.)
     Mechanical Drawing
   
Esther Crandall: - Costume Design, Stage Craft, Art
     Avocations, Figure Composition
   
Grances Ahl: - U. S. History, Problems in Democracy
   
Lucille B. Anderson: - English
   
Elsie S. Butler: - Clothing, Cooking
   
Eugene P. Crawford: - Auto Shop
   
Joe R. Eastwood: - Printing
   
Donald T. Golder: - Problems in Democracy
   
Arch P. Harrison: - Occupations, Social Living, U. S. History
   
Olive T. Eckerson: - English
   
Mary C. Goldsmith: - English, Live and Literature
   
John W. Harrison: - Driver Training, Study Hall
   
Delmar J. Edmondson: - English
   
Doug Gosserand: - Geometry, Algebra
   
Albert E. Hewitt: - Physics, Physical Science
   
Phyllis W. Edwards: - Physiology
   
Kenneth Greenlaw: - Spanish
   
Henrietta M. Huyssen: - Shorthand, Typing
   
Anna S. Elam: - (Head of English Dept.) English, Senior
     Composition
   
Helen J. Hairgrove: - (Head of Home Economics Dept.) Clothing,
     Handcrafts
   
Clyde Johnson: - Art, Art Avocations, Interior Decorating
   
Howard V. Fay: - Life Science
   
Mary L. Hairgrove: - English
   
Kathryn L. Jones: - Journalism, English, The "Explosion"
   
Frances S. Klawiter: - Home Management, Home Nursing,
     Marriage
   
Gladys M. Leonard: - U. S. History, Problems in Democracy
   
George A. Plumb: - World History, U. S. History, Family
     Relations
   
Daisy Lake: - Library
   
Everett E. McClure: - Welding
   
Wallace E. Rankin: - (Head of Social Science Dept.)
  Problems in Democracy, Cabinet
     Advisor, World History, U.S. History
   
Mabel O. Lambert: - Spanish
   
Alice C. McDonald: - U. S. History, World History,
     Counseling
   
Bert Rolfe: - Driver Training, Auto Shop
   
Frank P. Lauridsen: - U. S. History
   
Daisy L. Monroe: - Spanish
   
Glady B. Schnoor: - Mathematics
   
G. E. Lawrence: - Audio-Visual Aids, Radio-Electricity
   
Mabel M. Murphy: - Typing, Shorthand
   
Elton A. Smith: - Mathematics
   
Leland J. Lease: - Algebra, Photography, The "Stylus"
   
Audra J. Perkins: - Cosmetology
   
Margaret E. Sobelle: - English, French, Latin
   
James M. Steele: - Bookkeeping, Business Law
   
Marion Underwood: - Oral English, Drama, Speech
   
Russell T. Cripe: - Live Science, Social Science,
     Counseling
   
Lovell F. Paggeot: - Wood-working
   
Cecil G. Stephens: - Radio, English, Speech
   
Mamie W. Van Deveer: - Art Avocations, Clay Modeling
   
William L. Nasht: - Machine Shop
   
Mary Rigg: - English
   
Louise Swedenborg: - English
   
Marian A. Wolford: - Bookkeeping, Typing, Merchandising
   
J. Arndt Tande: - (Head of Math Dept.) Geometry,
     Algebra
   
Georgia W. Woodard:        - Senior Problems, Cosmetology
   
Gladys M. Tilley: - Geometry, Algebra
   
Beulah B. Woods: - Mechanical Drawing, Architectural
     Drawing




Return to Socal Yearbooks Home